Nesnelerin İnterneti: Hayatımızı Dönüştüren Teknolojik Devrim

Nesnelerin İnterneti: Hayatımızı Dönüştüren Teknolojik Devrim

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT), fiziksel nesnelerin internet bağlantısı ile bilgi ve veri toplamaya olanak tanıyan bir teknolojidir. Bu nesnelerin içerisinde araçlar, taşınabilir cihazlar, endüstriyel makine ve ev aletleri bulunabilir. Bu cihazlar, internet bağlantısı sayesinde uzaktan kullanılabilir ve birbirleriyle iletişim kurabilirler.

Nesnelerin İnterneti terimi ilk olarak 1999 yılında Kevin Ashton tarafından kullanılmaya başlandı. Daha sonra 2002 yılında Wi-Fi teknolojisi yayılmaya başladı bu da nesnelerin internete bağlanmasını daha kolay bir hale getirdi. 2007 yılında ise İphone piyasaya sürüldü ve akıllı telefonlar ile internet erişimi yaygınlaşmaya başladı.

IoT, veri toplama, analitik ve akıllı karar verme gibi işlemleri daha hızlı ve daha verimli bir hale gelmesini sağlar. Evinizdeki akıllı cihazlar birbirleriyle iletişim kurabilir ve veri toplayabilir. Akıllı bir yaşam böylelikle kolaylıkla bizlere sunulabilir. Ancak IoT cihazların veri aktarımının takip edilememesi güvenlik problemi oluşturabilir. Çünkü bu cihazların internet bağlantısı ile hassas verilere erişimi bulunmaktadır. Bu da güvenlik riskleri oluşturabilmektedir.

Kısacası Nesnelerin İnternet bir yandan kolaylık sağlarken bir yandan da güvenlik konusunda bir çok riski de beraberinde getirebilir.